1. Каква е целта на менторска програма "Скритите таланти на България"

Менторска програма “Скритите таланти на България” дава шанс за професионална реализация на талантливи младежи, лишени от родителска грижа или живеещи в социално слаби семейства.

2. За кого е предназначена тази Програма?

Програмата е насочена към младежи между 13 – 18 годишна възраст или 7 – 11 клас в момента на кандидатстване в Програмата. Ние работим само с младежи, лишени от родителска грижа или младежи в риск – от социално слаби семейства или растящи в неблагоприятни условия.

3. Какво предлага тази Програма?

  • частни уроци, тренировки, групови обучения
  • обучения за професионално квалифициране
  • работа с индивидуален ментор
  • подкрепа от спортен психолог (за бъдещи проф. спортисти)
  • семинари, работилници, лагери, състезания и конкурси
  • учебници, техника и екипировка
  • семестриални такси, общежитие и др. след успешен прием
  • НЕ предлагаме финансови стипендии на ученици
  • реализиране на лични проекти: концерти, изложби, албуми, книги и др.
  • мотивационни срещи с успели и известни личности
  • подкрепа при намиране и започване на стаж и работа
  • подкрепа при кандидатстване за стипендии от други организации

4. Колко време мога да бъда в тази Програма?

Когато един кандидат е приет в Програмата той може да остане в нея до влизане в университет или квалифициране и започване на работа. Ако участникът има нужда от подкрепа и по време на студентските си години, то Програмата предлага покриване на семестриални такси и общежитие, месечна стипендия, учебници, пособия и техника. Тази подкрепа може да бъде получена, ако вече приетият студент поддържа успех 5.00 и по-висок в университета, ходи редовно на лекции и успешно взима своите изпити. Предлагаме подкрепа на наши участници, които завършват 12. клас и решават да работят, като предоставяме допълнителни квалификационни курсове, подкрепа при на намиране на работа, временно покриване на квартира и месечна стипендия при определени условия, докато участника започне да получава първите си заплати, които да покриват разходите му за живот.

5. Мога ли да бъда изключен от Програмата?

Да. Ако приет участник НЕ спазва правилата на Програмата:

  • редовно да посещава училище
  • да поддържа успех 4.00 или по-висок
  • да спазва правилата в социалната услуга, където е настанен
  • да няма противообществени прояви
  • да не употребява забранени вещества
  • да посещава редовно уроците и менторските срещи, част от Програмата
  • да се подготвя за уроците си
  • да НЕ публикува съдържание в социалните мрежи, което е непристойно и подронва както личния си имидж, така и авторитета на Организацията, като нейно лице

то тогава участникът ще отпадне от Програмата.

6. Мога ли доброволно да се откажа от участие в Програмата, когато вече съм влязал в нея?

Всеки участник има право да се откаже от Програмата след прием. Трябва да го направи с писмена молба, в която излага своите причини да прекъсне.

7. Кога започва и свършва Програмата през годината?

Всички дейности по Програмата (менторски срещи, уроци, курсове и участия в събития) започват от 15 септември и продължават до края на юни месец. През месец юли и август няма задължителни дейности. Ако Организацията има възможност и участникът има желание, то участникът може да се възползва от допълнителни дейности и през лятото.

8. Мога ли да получавам парична стипендия през Програмата по време на учебната година?

Само нашите приети студенти в университет получават месечна парична стипендия през Програмата. НЕ даваме парични стипендии на ученици, освен в много редки случаи, в които има спешна нужда от допълнителна подкрепа и само по преценка на екипа на Организацията и при наличен ресурс.

9. Какво мога да постигна чрез Програмата?

Можеш да:

  • повишиш успеха си
  • се квалифицираш в избрана от теб професия, която отговаря на твоите възможности и да започнеш работа
  • влезеш в университет и да придобиеш бакалавърска и магистърска степен
  • придобиеш важни меки умения за бъдещето ти след излизане от социална услуга или семейна среда
  • реализираш личен проект: изложба, концерт, издаване на албум или книга (по преценка на екипа и при наличност на финансови ресурси)

10. В коя сфера мога да се развивам, ако вляза в Програмата?

Ние ще предоставим подкрепа за реализация във всяка една професия, която изисква допълнително квалифициране: изкуство, спорт, медицина, наука, музика, кулинария, фризьорство, гримьорство, дърводелство, шеф и кройка, компютърни науки и др.

11. За какво ми е ментор?

Менторът е човек, който работи пряко с всеки участник по време на учебната година, като се вижда на живо с участника веднъж седмично. Ролята на ментора е да помага за изпълняване на целите, които участника си е поставил в Програмата. Менторът информира, насочва, подкрепя емоционално, мотивира, привдига, дава добър личен пример. Също така менторът може да помогне за изграждане на важни меки умения, да организира срещи между участника и други хора, които да му помогнат да вземе решение за своето бъдеще: хора, които учат в конкретен университет, професионалисти от различни професии и др.

12. Какво ще правим с моя ментор всяка седмица?

Всеки участник в Програмата има личен ментор. Това е доброволец, който също е кандидатствал, преминал е интервю, одобрение и обучение, преди да встъпи в своята роля. Всеки младеж се среща веднъж в седмицата на живо със своя ментор за един час. По време на менторските срещи участника и младежът:

  • се опознават в първоначалния етап и изграждат доверителна връзка
  • обсъждат мечтите, плановете, целите, възможностите, ограниченията на участника
  • обсъждат и проучват възможности за развитие: курсове, участия в семинари, лагери, конкурси, състезания
  • обсъждат възможности за университет или квалифициране за започване на работа
  • работят за изграждане на важни меки умения: умения за социализация, самостоятелност, взимане на решения, справяне с конфликти, реална себеоценка, повдигане или понижаване на самочувствие и усещане за справяне, постоянство, търпение, асертивност и изразяване

Участникът и менторът могат заедно да посещават различни културни и други събития, които да спомогнат посочените по-горе процеси. Също така могат да извършват заедно дейности обвързани с техните хобита и интереси. Организацията поема разходите за тях, след като са били предложени, обсъдени и приети от екипа на Организацията. Менторът няма финансов ангажимент към Програмата и участника.

13. Как мога да стана ментор в Програмата?

Всичко за менторството при нас, можете да научите тук. Менторът трябва да е над 25 годишна възраст.

14. Менторите в Програмата получават ли заплащане?

Всеки участник в Програмата има личен ментор. Менторът е доброволец и НЕ получава заплащане за времето и усилията, които влага през годината. Менторът НЕ е учител. Всеки участник работи отделно с частен учител или школа, спрямо неговите нужди и цели. Трудът на учителите и школите се заплаща от Организацията.

15. Искам да участвам в Програмата, но може ли да не работя с ментор?

Всеки участник е длъжен да работи с ментор в менторска програма “Скритите таланти на България”. Ако участникът не провежда редовни срещи със своя ментор, то той ще бъде изключен от Програмата. Менторът е ключова фигура, която помага за реализирането на целите на участника в Програмата. Без ментор това е невъзможно.

16. Как да напиша мотивационното си писмо, когато кандидатствам за Програмата?

Скъпи кандидати, НЕ пишете своите мотивационни писма под диктовката на възрастен. Нашият екип веднага вижда кога едно мотивационно писмо е писано от кандидата и кога възрастен е диктувал. Когато писмото не отразява реалните мисли на младежа, то той губи точки при оценяването и шансът му да влезе в Програмата намалява.

Напишете писмото сами, като ни разкажете:

  • защо кандидатствате,
  • какво искате да постигнете в бъдеще,
  • за какво мечтаете,
  • какви са причините ви да мечтаете точно за това,
  • кой ви вдъхновява,
  • откъде идвате и къде искате да отидете;

Преди да кандидатстваш, задължително прочети всичко за Програмата, за която кандидатстваш. Не копирай текст от нашите описания в своето мотивационно писмо.

17. Може ли някой да ми помогне с документите за кандидатстване?

Разбира се. Можеш да ни се обадиш или да ни пишеш по Вайбър на 0884 399 116 и ние ще ти съдействаме. Също така, ако си настанен в социална услуга, можеш да помолиш социален работник за подкрепа. Можеш да потърсиш помощ и от твой учител, класен ръководител или друг възрастен, който те подкрепя.

18. Ще ходя ли на интересни събития и лагери през Програмата?

Да. Програмата предлага участия в най-различни събития, обучения, конкурси, пленери, лагери, състезания и семинари. Нашият екип, както и учителите и ментора ще предлагат на своя участник различни събития, в които може да се включи през годината. Участникът също може да предлага и моли за участие в конкретни събития през годината.

Ако Организацията има финансовия ресурс и екипа сметне, че предложеното събитие е подходящо за участника, ще финансира неговото участие. Ако участието е вече заплатено от Организацията, участникът е длъжен да присъства. Ако не се яви, трябва да възстанови платената за участието му сума. Организацията поема всички разходи по транспорт, настаняване и изхранване по време на събитието.

19. Колко младежи са минали през Програмата?

През Програмата са минали общо 70 участника за 8 години, като все още работим с 38 от тях. Останалите са поели по своя път – започнали са работа, заминали са в чужбина да учат или работят, създали са семейство и малка част от тях просто са се отказали от своето участие или са били изключени поради неспазване на правилата на Програмата.

20. Кой решава кои кандидати ще бъдат приети в Програмата всяка година?

Всеки кандидат подава документи за кандидатстване. Нашият екип разглежда тези документи и ако кандидата покрива основните критерии и виждаме мотивация, каним кандидата на първо интервю по zoom. Интервюто се провежеда от ръководителя на организацията, програмния координатор, психолога на организацията и спортния психолог (в случай на спортни кандидатури). Ако на първо интервю видим реална мотивация, целенасоченост и желание за развитие, кандидатът е поканен за обследване при нашия психолог, където се капацитет, умения, силни и слаби страни, потенциал и възможности. След което кандидатът е приет, запознава се с общите правила, подписва договор за участие. Екипът изготвя примерен план за всеки участник и го представя на социалната услуга или родителя. Планът търпи изменения през учебната година в зависимост от ситуацията.

21. Всяка година ли има прием на нови кандидати?

Ако Организацията разполага с достатъчно средства, за да включи нови участници – ДА. Участието на един младеж се финансира най-често от компания, училище, общност или човек, който покрива разходите по бюджета на участника за една учебна година – частни уроци, работа между ментор и психолог, квалификационни курсове, материали, пособия, екипировка, учебници, участия в образователни събития, (семестриални такси, общежитие и месечни стипендии – само за нашите студенти) и административни разходи.

22. Кога се провежда приема на нови участници през годината?

Ако Организацията има финансовите средства да приеме нови участници, то приема на кандидатури се провежда в периода март-април, а интервютата с кандидати април-май.

23. Кога търсите ментори за участниците?

Търсенето на нови ментори започва след като знаем кои са приетите участници за следващата учебна година – тоест в периода края на май до края на август. В редки случаи продължаваме да търсим ментори и през учебната година за много конкретни градове, защото не сме получили достатъчно кандидатури или не е имало подходящ кандидат за конкретен младеж. Информация за текущото търсене на ментори има тук.

24. Аз вече съм завършил 12. клас. Мога ли да кандидатствам за Програмата?

Не. Програмата е насочена само за младежи, които все още са в гимназиален етап. Най-късното кандидатстване е в началото на втори срок от 11. клас.

25. Можете ли да ми помогнете да си намеря работа след като завършва Програмата?

Да. Нашата Организация има много контакти и канали за комуникация, които ни помагат да организираме стажове и възможности за започване на работа след завършване на средно образование. Разбира се, участникът трябва да е сериозен, отговорен и подходящ за конкретната позиция. Понякога получаваме и предложения за стартиране на работа, където обучават новите си кадри от самото начало и няма нужда от предходен опит, знания и умения за конкретната позиция.

26. Ако бъда приет в Програмата, трябва ли задължително да кандидатствам в университет?

НЕ. Програмата има за цел да даде добър старт на младежи, излизащи от социални услуги или семейна среда. Не е необходимо младежът да иска да продължи висше образование. Програмата работи и в насока квалифициране и намиране на подходяща работа след завършване на средно образование.

27. -

28. -

29. -

30. -

31. -